Pole Dance jest coraz popularniejszą dyscypliną sportową, również w Polsce. W większości miast znajdują się studia Pole Dance oraz wykwalifikowani instruktorzy, którzy pomagają entuzjastom tego sportu wtajemniczyć się w jego fascynujący świat. 

Pierwszy klub Pole Dance w Polsce powstał w latach 90, wtedy też dyscyplinę tę zaczęły promować znane zagraniczne modelki i aktorki, między innymi Cindy Crawford czy Madonna. A jak Pole Dance ma się dzisiaj na świecie?

Stany Zjednoczone, z których wywodzi się Pole Dance, jaki dziś znamy, należą do jednego z najważniejszych prekursorów tego rodzaju aktywności na świecie. Tam Pole Dance nie kojarzy się z klubami go-go, a z formą fitness, w czasach kiedy u nas dopiero powstawały pierwsze kluby Pole Dance, za oceanem trenować tę dyscyplinę mogły już nawet dzieci, dla porównania, w Polsce jedyna szkoła Pole Dance, prowadząca kursy dla dzieci do niedawna działała tylko w Zielonej Górze, budząc przy tym dezaprobatę społeczeństwa. Pole Dance jest też bardzo popularny w Kanadzie.

Do zmiany postrzegania tej dyscypliny sportu przyczyniają się różnego rodzaju konkursy i programy typu Talent Show, gdzie coraz więcej osób popisuje się swoim akrobacjami na drążku. Jedną z pierwszych kobiet, która zaprezentowała Pole Dance w Mam Talent jest Anastasia Sokolova, a mowa o ukraińskiej edycji programu, umiejętności Anastasi robią wrażenie, prezentuje ona Pole na najwyższym poziomie, obecnie prowadzi popularne studio w Kijowie.

Pole Dance to dyscyplina wymagająca siły i sprawności oraz bardzo dużo pracy, Deb Roach, tancerka z Australii udowodniła, że nie ma rzeczy niemożliwych, a największe bariery to te w naszych głowach, Deb trenuje Pole Dance, mimo że nie ma jednej ręki, a popisy w jej wykonaniu są niesamowite.

O tym, że Pole Dance coraz bardziej wychodzi z cienia tabu, jakim było, przez wiele lat okryte świadczą m.in. stowarzyszenia i związki Pole, które znajdziemy na całym świecie, w Polsce od roku 2011 działa Polski Związek Pole Dance i Pole Fitness, a najważniejszą organizacją tego typu jest oczywiście IPDFA, czyli International Pole Dance Fitness Association (Międzynarodowe stowarzyszenie Pole Dance i Fitness), założone w roku 2007 w Chinach, przez Polkę, Anię Przepłasko.

Mało tego, że Pole Dance wychodzi z tabu, to jeszcze coraz lepiej czuje się jako część mainstreamu, w ramach festiwalu Rewizja 2011, wystawiono spektakl Dobre Ciało, gdzie na drążkach zatańczyli tancerze z warszawskiego studia Oh LaLa. Wszyscy znamy też teledysk The White Stripes do piosenki „I Just Don't Know What To Do With Myself”, w którym na drążku zatańczyła sama Kate Moss.

Pierwsze mistrzostwa świata Pole Dance miały miejsce w roku 2003, tegoroczne mistrzostwa odbyły się w Pradze, a brązowy medal zdobyła polka, Aleksandra Bednarz. Od jakiegoś czasu członkowie IPDFA dokładają też starań, aby Pole Dance stał się dyscypliną olimpijską i został wprowadzony do programu Igrzysk w Rio de Janeiro, które odbędą się w roku 2016.