Pole Dance – czyli taniec na drążku pionowym, łączący w sobie elementy gimnastyki i akrobatyki, a nawet baletu, jest coraz bardziej popularną odmianą fitness (nazywany też Pole Fitness, Pole Acrobatic czy Polefit).

Pole Dance pozwala na poprawienie kondycji i koordynacji ruchowej, wyrzeźbienie sylwetki, zwiększenie siły oraz elastyczności organizmu. Pole Dance, jako odmiana tańca pozwala wyrażać swoje emocje.

Dyscyplina ta przez to, że wywodzi się z tańca erotycznego, niestety cały czas przez wielu ludzi jest stereotypowo kojarzona ze striptizem w klubach nocnych. Pole Dance, owszem, może mieć charakter zmysłowy, jednak ten ćwiczony na zajęciach pozbawiony jest podtekstu erotycznego.

Wyróżnia się dwie jego odmiany:

Art Pole Dance – czyli bardziej kobieca forma Pole, która kładzie nacisk na sam taniec i płynność ruchów. Podczas treningów kursantki uczą się podstawowych figur i przejść, jednak ta forma aktywności jest wtedy rodzajem ekspresji tanecznej.

Sport Pole Dance – to z kolei, jak nazwa wskazuje bardziej sportowa wersja tej dyscypliny, gdzie spotyka się elementy typowe dla gimnastyki artystycznej. Figury i układy są trudniejsze niż w przypadku klasycznego Pole, wymagają od osoby trenującej też większej siły i elastyczności.

Obecnie Pole Dance jest coraz bardziej popularną formą ćwiczeń. Organizowane pokazy i zawody Pole Dance, uświadamiają ludzi, dzięki czemu powoli zmienia się postrzeganie tej dyscypliny przez społeczeństwo.

Skąd się wziął Pole Dance?

Badacze doszukują się źródeł Pole Dance w różnych rytualnych zabawach plemion Afrykańskich sprzed setek lat, kiedy wokół pali tańczyły młode kobiety, chcące zaprezentować się przed potencjalnymi kandydatami na męża. W Chinach i Indiach do dziś funkcjonują dyscypliny sportowe przypominająca Sport Pole Dance, tyle że w obu  przypadkach na drążku pokazywali swoje umiejętności tylko mężczyźni.

Pole Dance swój erotyczny charakter przybrał dopiero w latach 20 XIX wieku, kiedy to podczas objazdowych jarmarków męską publikę przyciągały pokazy kobiet tańczących wokół drążka podpierającego środek namiotu, z czasem taniec ten przeniósł się do barów, a potem klubów nocnych.

Przez wiele lat Pole Dance był tematem tabu, kojarzonym tylko z tanimi knajpami i wulgarnym, mało wysublimowanym striptizem, dopiero w latach 90 zaczęły powstawać pierwsze szkoły Pole Dance. Ćwiczyć go zaczęły też znane aktorki i modelki, a sam Pole Dance zaczął być postrzegany nie tylko przez pryzmat stereotypów, ale jako dyscyplina sportowa.

Z czasem szkół Pole Dance powstało więcej, a w ostatnich kilku latach dyscyplina ta zawitała do klubów fitness, stając się jedną z form aktywności ruchowej.

Pole Dance jest coraz popularniejszy, co roku odbywa się wiele pokazów i zawodów tej dyscypliny, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, od kilku lat zawodowcy starają się też o to, aby Pole Dance stał się dyscypliną olimpijską.

Dlaczego nazwa Pole Dance?

Kiedy w objazdowych jarmarkach kobiety zaczęły tańczyć przy drążku wspornikowym namiotu, który znajdował się w jego centrum, o Pole Dance jeszcze nikt nie słyszał. Z czasem jednak drążek ten zaczęto nazywać właśnie dance pole, czyli drążek do tańca i stąd określenie Pole Dance.

Dla wielu osób Pole Dance i taniec na rurze to, to samo, jednak zawodowcy nie utożsamiają drążka z rurą do striptizu, to zupełnie dwie inne rzeczy i żaden profesjonalista nigdy nie mówi, że trenuje taniec na rurze, zawsze jest mowa o trenowaniu Pole Dance.

My oczywiście traktujemy to nazewnictwo mniej restrykcyjnie.

Pamiętajcie też, aby poprawnie wymawiać [pol dens], a nie [pul dens], co dosyć często się zdarza.

Elementy Pole Dance.

Jeżeli widzieliście chociaż raz profesjonalny pokaz Pole Dance, to na pewno przyznacie, że robi on wrażenie, a sprawność i siła zawodowców są powalające, mimo że Pole Dance wydaje się niezwykle skomplikowany, to wszystkie jego elementy możemy podzielić na trzy elementy:

  • spiny – figury obrotowe,
  • statyki – figury w zatrzymaniu
  • inverty – figury odwrócone.